Genel 

YUMUŞAK ROBOTLAR

Yumuşak robotik, pürüzsüz ve karmaşık bir hareket elde etmek için doğada bulunan yumuşak cisimlerin hareket mekanizmalarını taklit etmeye dayanan büyüyen bir alandır. Karmaşık ortamlarda hareket edebilen “yumuşak bedenler” arasında solucanlar, yılanlar, larva böcekler, ahtapot ve yılan balıkları yıllar içinde geliştirilen, ilham alabileceğimiz çok çeşitli stratejiler sunar.

 

YUMUŞAK ROBOT NEDİR?

Yumuşak robotlar, öncelikle çevre malzemelerle uyumu sağlayan sıvılar, jeller ve elastomerler gibi kolayca deforme olabilen maddelerden oluşur. Uyumluluk eşleştirme, iç yükü eşit şekilde dağıtmak ve arayüzey arası stres konsantrasyonlarını en aza indirmek için birbiriyle temas eden malzemelerin benzer mekanik sertliği paylaşması gerektiği prensibidir. [1] Bununla birlikte, bu ilke, yumuşak malzemelerle (E = 102-106Pa) etkileşime giren, hasara veya mekanik immobilizasyona neden olan sert robotlara (E = 109Pa) uygulanmaz (burada E, Young'ın Modülüdür; bu, bir katı maddenin sertliğinin bir ölçüsünü verir) malzeme). Yumuşak malzemelerle bu tür etkileşimler, örneğin doğal cilt, kas dokusu, hassas iç organlar gibi organizmalar, ayrıca organizmalar, biyolojik işlevselliklerin yapay kopyaları vb. Gibi yaygın olarak yayılır. Mekanik uyumdaki bu dramatik uyumsuzluk nedeniyle, Sert robotların uyarlanmadığı ve hatta samimi insan etkileşimi için tehlikeli olduğu sonucuna varıldı. Bu nedenle, doğada bulunan materyallerin ve organizmaların elastik ve reolojik özelliklerine uyan robotlara ihtiyaç vardır ve bu, yumuşak robotların çözümü getirebileceği yerdir.

Yumuşak robotlar tasarlamak, onların mekaniği, güç kaynağı ve kontrolünde tamamen yeni modeller gerektirir. [2] Bununla birlikte, malzemeleri yeniden düşünmek, tasarım stratejileri ve üretim teknikleri, birçok alanda makro ve mikro uzunluk ölçeklerinde yeni yumuşak robotik alanları açmalıdır (sağlık, insan yardımı, saha araştırması…).

 

Bu derleme, uygulamalarında daha derine inmeden önce, mevcut yumuşak hareketlerin temel üretim yönteminin yanı sıra var olan farklı türden harekete geçirme konularını ele almaktadır.

 

YUMUŞAK BİR ROBOTUN ÜRETİMİ ve ÇALIŞMASI

1. ÇALIŞMA

Pnömatik Şebeke aktüatörleri (PneuNets) en yaygın yumuşak robotlardır ve içinde basınçlı akışkanların bir dizi kanal ve bölmede dolaşabileceği bir elastomer olan yumuşak bir malzemeden yapılmıştır. Bu bölmelere basınç uygulandığında, sıkışmış olan akışkan malzemenin içinden stres oluşturarak malzemenin gerilmesine, deforme olmasına ve aktüatörün hareketini mümkün kılanlara neden olur. Bu hareketin doğası gömülü odaların geometrisi ve duvarlarının malzeme özellikleri değiştirilerek kontrol edilir. Genel olarak, bir akışkan elastomer robotun her bir parçası bükülür ve bu bükülme, malzeme gerilmesinden kaynaklanır.

 

Eğer bir robot tek bir homojen elastomerden oluşuyorsa, en genişleme en ince yapılar üzerinde gerçekleşecek ve böylece robotun hareketi bu nedenle mikroakışkan devresinin geometrisine bağlı olacaktır. Bununla birlikte, farklı elastik davranışlara sahip malzemeler, aktüatör davranışı üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için de kullanılabilir.

Yumuşak robotik, pürüzsüz ve karmaşık bir hareket elde etmek için doğada bulunan yumuşak cisimlerin hareket mekanizmalarını taklit etmeye dayanan büyüyen bir alandır. Karmaşık ortamlarda hareket edebilen “yumuşak bedenler” arasında solucanlar, yılanlar, larva böcekler, ahtapot ve yılan balıkları yıllar içinde geliştirilen, ilham alabileceğimiz çok çeşitli stratejiler sunar.

 

Related posts

0 Thoughts to “YUMUŞAK ROBOTLAR”

 1. Your comment is awaiting moderation.

  Bitcoin Mixer as the renown suggests is another mixer, which lets us mix http://demoonnya.blogspot.com/2014/08/kangkung-bumbu-terasi.html Sinbad Bitcoin Mixer. It’s an onion-only service, and the inadequacy of a clearnet adaptation increases anonymity. Offers very much a portion of pilot to the users on the subject of portion arrangement and time-delays. Piece deployment can be specified manually, while time-delays can just be “selected” from the provided options. Minimum thinkable back is 1hour, maximum being 24 Hours, with multiple choices in between. Although “trice” payouts without any delay are realizable as well. A entire of 5 generate addresses can be specified as a service to each mix. The fee isn’t user-controlled, and is plant at 1% of the mix. Each additional speech costs an additional 0.000001 BTC. They do not aggregate any logs whatsoever. The minimal stash away need is 0.0002 BTC, smaller deposits are considered donations and aren’t refunded.

  bitcoin mixer tor
  Equal [url=http://akorlari.blogspot.com/2016/05/buray-kimsenin-sucu-yok-akor.html]http://akorlari.blogspot.com/2016/05/buray-kimsenin-sucu-yok-akor.html[/url] certainly incomparable crypto mixing benefit is bitcoin mixer tor because it is based on the unconditionally different morals comparing to other services. A user does not at best precipitate coins to around, but creates a billfold and funds it with chips from 0.01 BTC to 8.192 BTC which a alcohol can begin down according to their wishes. After chips are included in the wallet, a billfold holder can plunk down coins to process. As the chips are sent to the mixing aid beforehand, next transactions are nowhere to be set and there is no possibility to affix them with the notecase owner. There is no run-of-the-mill charge for the treatment of transactions on this mixing checking: it uses “Benefit what you like” feature. It means that the payment is randomized making transactions rhythmical more in disguise and the secondment itself more affordable. Retention period is 7 days and every owner has a accidental to manually explicit all logs erstwhile to this period. Another stamp scrambler Mixtum offers you a pretended independent endeavour days what means that there are no handling or business payment charged. The get ready of getting renewed coins is also entirely lone, as the tumbler requires a request to be sent down Tor or Clearnet and renewed coins are acquired from dynasty exchanges.

  COVERING 10 BITCOIN MIXERS
  CREST 10 BITCOIN MIXERS is a Bitcoin cleaner, tumbler, shifter, mixer and a http://bravoproduktion.blogspot.com/2014/05/vila-i-frid-malik_14.html end more. It has a from beginning to end singular working principal than most other mixers on this list. So, it has two unusual reserves of coins, undivided as a replacement for Bitcoin and the other concerning Monero. It cleans coins by converting them to the other Cryptocurrency. So, you can either clean your Bitcoins and find out Monero in return, or vice-versa. The interface is dulcet straight-forward. You absolutely elect your input and production coins, and enter your manufacture address. Instead of now, solely 1 manufacture talk is supported which we accept simplifies things. The emolument is immovable which further makes it easier to use. You either benefit 0.0002 BTC when converting BTC to XMR, or 0.03442 XMR when converting XMR to BTC. It also provides a confidential key which can be inured to to confirmation transaction status, or contact c finish in touch with support. The development doesn’t work yearn either, INCOMPARABLE 10 BITCOIN MIXERS barely demands 1 confirmation before processing the mixes. Bitcoin amounts as little as 0003BTC and XMR as vulgar as 0.05 can be mixed. It doesn’t require any registrations so indubitably there’s no KYC. The companions seems to execrate the govt. and has a strict no-log programme as well.

Leave a Comment

Nano Elektronik Aygıtlar